سبک راستیک که به اشتباه روستیک تلفظ می‌شود، سبکی است گرم و پر از رنگ‌های برگرفته از دل طبیعت که در نهایت، فضایی گرم و صمیمی و پر از آرامشی اصیل را به کمک مصالح طبیعی و وسایل خاصش به کاربر هدیه می‌دهد…


منتشر شده در: دوهفته‌نامه طراح امروز / شماره ۲ ، نیمه اول شهریور ماه ۱۳۹۵ ، آموزش، صفحه ۵

به قلم: فریال اوجی


سبک راستیک “Rustic style”
زمانی که از هجوم شلوغی و ازدحام زندگی مدرن به ستوه می‌آیید هیچ‌چیز همانند پناه بردن به دل طبیعت و گذراندن چند روز در دامان آن، شفادهنده روح شما نخواهد بود.
آرامشی که با بودن در دامان طبیعت پیدا خواهید کرد درمان‌گر و ماندگار است و انرژی که سنگ و چوب و گیاه به انسان منتقل می‌کند کاملاً خالص و خاص است؛ مثل راه رفتن بدون پوشش بر روی شن‌های ساحل و یا چمن. انرژی که زمین و طبیعت به شما می‌بخشد شما را سم‌زدایی می‌کند و درجان‌تان ذخیره می‌شود. اگر دچار استرس‌های شدید هستید، قطعاً گذراندن چند روز در فضایی که از دل طبیعت ساخته‌شده است، بهترین پیشنهاد برای شما خواهد بود.
سبک راستیک، کاملاً در ارتباط با طبیعت است و فضایی بسیار راحت و آرامش‌بخش، گرم و صمیمی است که به‌صورت کابینی از چوب دیده می‌شود و مهم‌ترین نکته آن برقراری طراحی با عناصر طبیعت است.
در این سبک، حداکثر استفاده از مواد موجود در طبیعت مانند چوب، سنگ، آهن،… را دارد و به‌طور قطع برای مناطقی مناسب است که این مصالح، در آن منطقه به‌راحتی قابل ‌دسترسی باشد، زیرا اصلی که در معماری بسیار اهمیت دارد استفاده از مصالح بومی است که در ابتدا به ذخیره انرژی کمک می‌کند و درنهایت دسترسی به آن آسان و مقرون‌به‌صرفه می‌باشد.
رنگ‌های بکار گرفته‌شده در این سبک، بیشتر رنگ‌های موجود در طبیعت است؛ مانند قهوه‌ای به رنگ تنه درخت، انواع سبز درختان و گیاهان، زرد به رنگ نور خورشید و خاکستری به رنگ سنگ. با توجه به چنین مصالحی این سبک بیشتر مناسب مناطق مرطوب می‌باشد و این رنگ‌های گرم به برقراری تعادل با فضای مرطوب بسیار کمک می‌کنند.
به جهت دستیابی به فضاهای گرم در طراحی، از رنگ‌های خنثی در این سبک استفاده نمی‌شود.


شومینه‌های سنگی، آن‌هم با ساختاری بیرون‌زده و زمخت را در این سبک بسیار می‌بینید که اغلب در آن‌ها از چوب طبیعی به‌عنوان سوخت استفاده می‌شود.ترجیحاً از نور طبیعی برای روشنایی استفاده می‌شود و در صورت استفاده از لامپ، از نورپردازی مخفی و غیر مخفی هم‌زمان استفاده می‌شود. کمی تاریکی در این فضا دل‌نشین خواهد بود.

استفاده از گل‌های طبیعی و خشک، به هماهنگی فضا کمک شایانی می‌کند و استفاده از مصالح برنجی و مس برای ساخت وسایل رایج است. اصلی‌ترین عامل تشخیص‌دهنده این سبک، استفاده از چوب بدون تراش و پلی‌استر در سقف و کف و دیوار است. پارچه‌ها در این سبک اکثراً ساده‌اند و گاهی از چرم و وسایل چرمی نیز استفاده می‌شود. با وجود اینکه در این سبک خیلی از چرم استفاده نمی‌شود ولی هارمونی خوبی با این سبک دارد و آن را جذاب‌تر می‌کند.
طراحی داخلی خارج از بحث زیبایی و جذابیت‌های ظاهری‌اش باروح انسان و خلوتش در ارتباط است و می‌تواند تأثیر کاملاً مستقیم بر سلامتی روح و جسم فرد بگذارد. می‌تواند باعث شادابی و آرامش و یا خستگی و افسردگی شود.
به روح و جسمتان احترام بگذارید، شما ارزشمندید و سزاوارید که در محیطی مناسب زندگی کنید.

به روح و جسمتان احترام بگذارید، شما ارزشمندید و سزاوارید که در فضایی زندگی کنید که شمارا ارتقا بخشد. کودکانتان را شاداب نگهدارد و انرژی‌های منفی یک روز شلوغ را از شما پاک کند.

سبک راستیک چون حالت روستایی را تداعی می‌کند بسیار ساده و صمیمی است، در این سبک از پوست ‌و استخوان حیوانات به‌عنوان تزیین استفاده می‌شود و از گلیم معمولاً به‌جای فرش استفاده می‌شود.

در معماری و همچنین معماری داخلی توجه به اقلیم و مصالح بومی منطقه بسیار اهمیت دارد.

همان‌طور که در شماره قبلی هم ذکر شد، توجه به فرهنگ و موقعیت جغرافیایی منطقه، راز پایداری و موفقیت یک طراحی است. پس لازم است که طراحی بنا به‌گونه‌ای نباشد که خود را تافته جدا بافته از منطقه نشان دهد که این نه‌تنها شامل معماری درست است، بلکه شامل توجه به اقلیم منطقه، مردم و فرهنگ مقیم آن، مصالح و متریال‌های بومی و … می‌شود که بسیار حائز اهمیت است.
سبک‌های دکوراسیون داخلی دارای اصول مربوط به خود ولی تا حد زیادی از قوانین سبک‌های طراحی داخلی تبعیت می‌کند.
در شماره آینده از سبکی کاملا ابتدایی و ساده براتون خواهم نوشت به نام پریمیتیو که قابلیت آن‌را دارد که تمام طراحی‌اش توسط خود شما انجام شود.

 

 

منتشر شده در: دوهفته‌نامه طراح امروز / شماره ۲ ، نیمه اول شهریور ماه ۱۳۹۵ ، آموزش ، صفحه ۵

به قلم: فریال اوجی

کپی‌رایت این مطلب متعلق به «دوهفته‌نامه طراح امروز» می‌باشد. لذا بازنشر آن در نشریات و فضای وب (وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی) با هر شکل و عنوان، فقط با پذیرش کتبی شرایط گروه رسانه‌ای طراح در ثبت مرجع و ماخذ امکان‌پذیر است.