ازآنجایی‌که ما انسان‌هایی هستیم که همه‌چیز را در مقابل هم می‌بینیم مثل علم در مقابل ثروت و به طرز عجیبی با مکمل بودن مشکل داریم، این طرز فکر را در کارهای حرفه‌ای و شغل خود نیز وارد می‌کنیم. به‌عنوان یک معمار وقتی‌که خیلی سن کمتری داشتم همیشه به این فکر می‌کردم که چگونه می‌توان یک اسکیس دستی را به‌گونه‌ای ارائه کرد که همه‌ی اساتید و همکلاسی‌ها انگشت‌به‌دهان بمانند. پس بهترین کلاس‌های اسکیس را رفتم و اولین باری که اسم نرم‌افزار به گوشم رسید با خنده گفتم: «معمار باید دست قوی داشته باشه.» و البته داشتن دست قوی خیلی مهم هست و مهم‌تر از آن قفل ذهنی سنگینی بود که مغز من داشت. امروز بعد از حدود هشت سال کار شبیه‌سازی، قادر به کشیدن خطوط و پرسپکتیو به آن سادگی و دقت نیستم ولی حال ابزار دیگری دارم که نه به آن سرعت و سبک که به شیوه‌ی دیگری از زیبایی نقاط فکری و ذهنی من را به تصویر می‌کشد.
می‌توان با به‌کارگیری خصوصیات مثبت هریک در به ثمر رساندن پروژه گامی بزرگ در این حرفه برداشت. حال باوجوداین تعاریف به برخی مزایا و معایب هر حرفه می‌پردازیم:


منتشر شده در: دوهفته‌نامه طراح امروز / شماره ۱۷، نیمه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ ، منطقه آزاد ، صفحه ۱۲

به قلم: محسن هاشمی


مزایای اسکیس:
به‌سرعت خلق می‌کنیم: بسیاری از معماران به‌خوبی می‌دانند که چگونه اسکیس بزنند و اکثر معماران معروف در این امر بسیار متبحر هستند و این سریع‌ترین راه انعکاس تصویر ذهنی‌شان است.
آزادی خلاقانه: تبحر شما در اسکیس، به شما آزادی نامحدودی در خلق هر چیزی خواهد داد و به‌راحتی خواهید توانست چندین کانسپت برایش ترسیم کرده و درنهایت یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
اسکیس قدرت تحلیل را بالا می‌برد: معمار باید به‌درستی بداند که چگونه ابژه‌ها در تعامل با یکدیگرند، چگونه انعکاس نور و سایه در فضا تاثیر گذارند و چگونه در به تصویر کشیدن یکدیگر عمل می‌کنند. اسکیس به شما می‌آموزد که چگونه فکر کنید و به تحلیل جزئیات بپردازید.

معایب اسکیس:
پشیمانی سودی ندارد: باید در هنگام اسکیس زدن بسیار دقیق باشیم چون پاک کردن یک اشتباه روی کاغذ گاهی به‌سختی ممکن خواهد بود و بدتر اینکه اسکیس زدن (ctrl+z) ندارد و یا گاهی ممکن است اثر شما که بسیار برای آن زحمت‌کشیده‌اید به‌وسیله‌ی لیوان چای یا قهوه‌ای برای همیشه فراموش شود.
فقط یک اثر اصلی وجود دارد: تلاش بی‌شمار شما جهت به ثمر رساندن یک اسکیس فقط شامل یک اثر خواهد بود که در بعضی موارد مجبور به تحویل به کارفرما خواهید شد.
به یک ورژن دیجیتال نیاز خواهید داشت: امروزه همه‌ی معماران و طراحان دارای وب‌سایت شخصی بوده و حتی به یک حساب کاربری در صفحه‌های اجتماعی، برای ارائه‌ی بهتر آثار خود درجهت تهیه و نمایش نسخه‌ی سه‌بعدی طرحشان پیدا خواهند کرد.

ویرایش خیلی سخت: جدای از اینکه ادیت درهرصورتی سخت‌ترین مرحله‌ی پروژه محسوب می‌شود و هر مرحله از ادیت، کار را بدتر از مرحله‌ی قبل می‌کند، اما این مقوله در حرفه‌ی اسکیس سخت‌تر هم می‌شود چون در بسیاری موارد منجر به طراحی مجدد از ابتدا خواهد شد.
البته که امروزه استفاده از تکنولوژی‌های اسکیس به‌وسیله‌ی قلم‌های نوری کار را تا حدود زیادی برای این حرفه بیشتر کرده اما وقتی‌که از رندرهای سه‌بعدی استفاده می‌کنید، پیش طراحی‌های شما بیشتر شبیه به واقعیت خواهند بود.

مزایای رندرینگ:
مدیریت زمان: در ابتدا انجام پروژه‌های سه‌بعدی زمان‌گیر محسوب می‌شوند اما این روند با تمرین بیشتر تا حد زیادی کاهش میابد و به‌مرورزمان درمیابید که چگونه در زمان کمتری کار بهتری ارائه دهید.
نتیجه‌ی نهایی بسیار دقیق خواهد بود: مهم نیست که دقت یک اسکیس در پروژه بسیار بالا باشد، در یک رندر سه‌بعدی به‌راحتی می‌توان ابژه‌ها و متریال‌ها را با بالاترین دقت نشان داد بطوریکه کارفرما در اولین نگاه متوجه تمامی نوع مبلمان، نوع کاغذدیواری‌ها، نوع و مدل انواع چوب‌ها و یا استفاده از دقیق‌ترین ابزار گچ‌بری و… خواهد شد و درنهایت سادگی به‌راحتی قابل‌فهم خواهد بود.


به‌راحتی سبک خود را کار می‌کنید: هر متد و روش معماری که در ذهن شماست به‌راحتی قابل‌بیان خواهد بود و خلاقیت شما به نمایش درخواهد آمد.
به‌راحتی انتقال می‌دهید: شما می‌توانید به‌راحتی از طریق ایمیل و یا شبکه‌های اجتماعی در کوتاه‌ترین زمان کار را به کارفرما ارجاع دهید.
مشتری شما را ترغیب می‌کند: دیدن رنگ و لعاب یک رندر سه‌بعدی بیشترین تاثیر را روی مشتری شما خواهد گذاشت و در کمترین زمان طراحی شما را به بهترین شکل درک خواهد کرد. گاهی برای بهتر جلوه دادن طرحی نه‌چندان دلپذیر حکم منجی پروژه را ایفا می‌کند.
شاید بتوان از معایب سیستم شبیه‌سازی به گران بودن لایسنس هر نرم‌افزار اشاره کرد که به لطف عدم قانون کپی‌رایت، متاسفانه این معضل نیز حل شده است.

منتشر شده در: دوهفته‌نامه طراح امروز / شماره ۱۷، نیمه دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ ، منطقه آزاد ، صفحه ۱۲

به قلم: محسن هاشمی

کپی‌رایت این مطلب متعلق به «دوهفته‌نامه طراح امروز» می‌باشد. لذا بازنشر آن در نشریات و فضای وب (وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی) با هر شکل و عنوان، فقط با پذیرش کتبی شرایط گروه رسانه‌ای طراح در ثبت مرجع و ماخذ امکان‌پذیر است.