…این‌طور که به نظر می‌رسد، تنها صنعتی که در کشور ما باسخاوت تمام، از پرداخت عوارض و مالیات خروج معاف است، صنعت مرگ است. وحشتناک است، اما واقعی…


منتشر شده در: دوهفته نامه طراح امروز / شماره ۳۴، نیمه اول بهمن ماه ۱۳۹۶ ، یادداشت امروز ، صفحه ۲

به قلم: مهرنوش سهیلی‌راد


چند سالی می‌شود که فصل پنجمی هم به زندگانی ما اضافه گشته؛ فصلی که همراه برگ‌ریزان خود، اپیدمی پرتکراری را با داغ عظیمش بر دل‌های ما می‌گذارد. داغی که این بار هم شعله کشیده و محفل عموم و اذهان عمومی را با تشویش منور کرده است؛ هرچند که بعید میدانم انبساط خاطری برای آنان که باید، به وجود آمده باشد، اما زبان از بازایستادن قاصر است؛ این بار نه آواربرداری در کار است و نه اعزام چادر و کانکس برای اسکان. نه ازدواج سلبریتی در کار است و نه لباسی که به‌اشتباه در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد. حتی صحبتی از فیلترینگ‌های تخم‌مرغی هم در میان نیست؛ این بار صحبت از ابراهیم‌های بی‌گناهی است که آتش برایشان گلستان نشد! یک پارادوکس تلخ از در دریا سوختن و در آتش غرق شدن… . پارادوکسی که در لوای مذاکرات با مهندسان فن شناس چینی هم هضم نشد و باز تلخی ضجه‌های مادران، همسران و فرزندان را در مقابل دیدگانمان باقی گذاشت.

این‌طور که به نظر می‌رسد، تنها صنعتی که در کشور ما باسخاوت تمام، از پرداخت عوارض و مالیات خروج معاف است، صنعت مرگ است. وحشتناک است، اما واقعی؛ آنچه عیان است، آذین‌بندی تقویم با نام‌گذاری روزی به نام «روز ملی ایمنی»، امثال آن و نیز عناوین شغلی بسیاری در راستای بحران است که علیرغم ناکارآمدی و ثمربخشی، سرمایه‌های نسبتاً کلانی را به خود تخصیص داده و در عین ناباوری، همیشه پس از مردم، دچار پدیده‌ی غافلگیری می‌شود. هر بحرانی باید در ابتدا پیش‌بینی و شناخته شود، سپس در صورت مواجهه با آن، به‌وسیله تمهیدات از پیش تعیین‌شده، مدیریت شوند. درست است که در سانچی کار آن‌چنانی هم از دستمان برنمی‌آمد، اما این توجیه خوبی نیست برای سهل‌انگاری‌های مکرر در هر زمینه که ممکن است بعدها و حتی در آینده‌ی بسیار دور و نامعلوم گریبانمان را بگیرد. گویی عادت کرده‌ایم که اصول را برای اجرا نشدن تعریف کنیم و همواره مأمن اتفاقات و در پی آن، نارسایی‌های ایمنی و تجهیزات باشیم.

ای وطن، زلزله تنت را لرزاند و آتش، نام جاودانگان ابدی را برایت به ارمغان آورد؛ هر طور که شده این شعله‌ها فرومی‌نشیند و تنها تاریخ است که بی‌تکرار، چراغ قهرمانی خدمتگزاران مظلوم جامعه ما را روشن نگاه خواهد داشت.

 

#ما_مدیریت_بحران_می‌خواهیم

 

 

منتشر شده در: دوهفته نامه طراح امروز / شماره ۳۴ ، نیمه اول بهمن ماه ۱۳۹۶ ، یادداشت امروز ، صفحه ۲

به قلم: مهرنوش سهیلی‌راد

 

کپی‌رایت این مطلب متعلق به «دوهفته نامه طراح امروز» می‌باشد. لذا بازنشر آن در نشریات و فضای وب (وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی) با هر شکل و عنوان، فقط با پذیرش کتبی شرایط گروه رسانه‌ای طراح در ثبت مرجع و ماخذ امکان‌پذیر است.