…تعامل انسانی در چهارراه ولیعصر قربانی ماشین‌ها و زندگی ماشینی شد. یک ‌ضرب‌المثل عامیانه هست که می‌گویند: «خواستند ابروانش را درست کنند که چشمش رو هم کور کردند»….


منتشر شده در: دوهفته نامه طراح امروز / شماره ۱۴، نیمه اول اسفند ماه ۱۳۹۵ ، شهر ، صفحه ۵

به قلم: ملیکا حسینی‌نژاد


اینجا یعنی چهارراه ولیعصر با دیگر جاهای تهران فرق دارد. کافه‌هایش، پیاده‌روها و خیابانش همه و همه با جاهای دیگر متفاوت است. به دلیل کتاب‌فروشی‌ها و دانشگاه‌های اطراف و وجود تئاتر شهر، حتی حال و هوای عابران هم با دیگر جاها فرق می‌کند. چهارراه ولیعصر پاتوق جوانان، نوجوانان و دانشجوهای بسیاری است. جنبش و هیاهوی این قسمت جو جالبی را در اینجا حکم‌فرما کرده است. البته پیش‌تر، قبل از اینکه نرده‌های اطراف پیاده‌روها را جاگذاری کنند و فضای تقسیمی در زیرزمین برای عابران پیاده تعبیه نمایند، علاوه بر آنکه جنب‌وجوش اینجا بیشتر بود، نمای بهتری هم داشت. هیچ مرزی بین پیاده‌رو و خیابان وجود نداشت. همه باهم در ارتباط بودند و حضور مردم پررنگ‌تر و بیشتر احساس می‌شد. اصلاً هرج‌ومرجش یکی از شاخصه‌های خواستنی و دوست‌داشتنی این منطقه بود. عصرها جمعیتی که برای تئاتر شهر به آن‌سوی خیابان روانه می‌شد حال باید در اوج شلوغی به زیرزمین هدایت شود که در این فضا دست‌فروشان و مترو سواران هم به خیل مردم اضافه می‌شود و با ناخوانا بودن این قسمت تردد برای عابران سخت‌تر می‌گردد و افراد مدام در پی تنه زدن به یکدیگر راه را برای خود باز می‌کنند.


تعامل انسانی در چهارراه ولیعصر قربانی ماشین‌ها و زندگی ماشینی شد. یک ‌ضرب‌المثل عامیانه هست که می‌گویند: «خواستند ابروانش را درست کنند که چشمش رو هم کور کردند». اینجا نه‌تنها معضلات به قوه‌ی خویش باقی است بلکه بدتر هم شد زیرا در هر دقیقه شاهد کمدی و تراژدی آمدوشد شهروندانی هستید که با مشقت هرچه‌تمام‌تر در پی عبور و مرور از بین نرده‌ها، بالا و یا زیر آن‌ها هستند. گاهی حتی این افراد مابین نرده‌ها گیرکرده و شهروندی دیگر به کمکش می‌شتابد! با دیدن چنین صحنه‌هایی نمی‌دانید باید بخندید یا افسوس بخورید به حال مردم یا کسی که این طرح را این‌چنین ناقص ارائه داده و یا کسی که آن را تائید کرده است! خب وقتی شما هم در ضلعی باشید که تئاتر شهر قرار دارد (ضلع جنوب شرقی) نمی‌دانید چطور می‌توان سوار تاکسی شد چون باید تا امتداد پارک دانشجو در خیابان انقلاب و امتداد تئاتر شهر در خیابان ولیعصر پیش بروید تا نرده‌ها خاتمه یابند بعد متوجه می‌شوید که در این قسمت خیلی راحت نمی‌توانید تاکسی پیدا کنید. هرج‌ومرج زیرزمین هم که دیگر هیچ! همین می‌شود که ترجیح می‌دهید حادث تراژدی و یا کمدی باشید. خوب است که قبل از اجرای یک طرح، گاهی هم به مردم فکر کرد. بله اینجا چهارراه ولیعصر است در پشت قفس اجباری!

.

.

منتشر شده در: دوهفته نامه طراح امروز / شماره ۱۴، نیمه اول اسفند ماه ۱۳۹۵ ، شهر ، صفحه ۵

به قلم: ملیکا حسینی‌نژاد

.

کپی‌رایت این مطلب متعلق به «دوهفته نامه طراح امروز» می‌باشد. لذا بازنشر آن در نشریات و فضای وب (وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی) با هر شکل و عنوان، فقط با پذیرش کتبی شرایط گروه رسانه‌ای طراح در ثبت مرجع و ماخذ امکان‌پذیر است.